آنالیز و تحلیل مسابقات فوتبال

کادوی کی رش برای تمام پدران ایرانی!!

 

در جام ملتهای آسیا تیم ملی ازبکستان به خوبی از گوشه های زمین برای ارسالهای در عمق دفاعی حریفان استفاده می کرد که با این تاکتیک به نتایج قابل قبولی هم دست پیدا نمود . طبیعی است در  کشوری که بازیکنان آن  در تمامی فصول سال از زمین های همواری نتوانند استفاده کنند مثل" تیم ملی انگلیس "گرایش به گوشه های زمین و لزوم سانتر گسترش میابد .قبل از آغازبازی  ضعف در عمق دفاعی ایران و نوع برخورد با اینگونه ارسالها ،ذهن نگارنده را به خود مشغول نموده بود . با آغاز بازی ترکیب ایران تغییرات زیادی را نشان میداد 50 درصد خط دفاعی با حضور نوری و منتظری  دستخوش تغییر شده بود و در بال راست ابراهیمی یک بازیکن ناشناخته و استفاده از اصل غافلگیری برای مربی حریف بود در نوک حمله هم علی کریمی قرار گرفته بود .

عده ای از کارشناسان ایرانی که متخصص  هدایت تیمهای لیگ برتری به لیگ دسته یک می باشند به کی رش برای این ترکیب و استفاده از واژه شانس خرده گرفتند غافل از اینکه آنها فقط بازی را بصورت احساسی تماشا کرده بودند . اینک توجه شما را به مختصری از متن بازی و فعل انفعالات صورت گرفته در روند بازی جلب می نمایم .

 

بی شک بهتر از هر شخصی سرمربی تیم ملی می دانست که کدام ترکیب برای این بازی بهتر است . او از نزدیک شاهد توانائی بازیکنان خود در تمرینات بوده .  ترجیح دادن منتظری به عقیلی یا نوری به فولادی نیز از همین مسئله نشات میگیرد جالب ترین قسمت ارنج کی رش به استفاده از علی کریمی بعنوان تک مهاجم تیم بر میگردد .چرا که کی رش بخوبی می دانست با این کار باعث  از بین بردن تمرکز لازم در  خط دفاعی ازبک ها می شود . بازیکنی که براحتی یک در مقابل یک ها را پیروز میشود و در رده آسیا چهره شناخته شده ای می باشد  و از طرفی با حضورعلی  کریمی در خط حمله ایران  به  ارتباط میان خط دفاعی و هافبک های آن تیم چند متری اضافه شد .علی کریمی دفاع حریف را حتی در زمان مالکیت توپ از سوی ازبک ها به خود معطوف نمود .یک لحظه غفلت از این بازیکن یعنی رسیدن تیم ایران به گل بود .

 

دو تیم با تاکتیک 4231  قدم در زمین مسابقه گذاشتند که تیم ازبکستان در زمان دفاع به 541 تغییر شیوه میداد و در زمان حمله و شروع مجدد ها اصرار داشت، بدون برخورد با هافبکهای دفاعی قهار ایران به جناحین راست و چپ خود را تغذیه نماید . دقت در پاس های کوتاه ، اجتناب از دریبلینگ بی مورد و سرعت در ارسالها از شاخص های بازی ازبک ها بود آنها هیچ شروع مجدد از دروازه را هم به سمت میانه زمین شلیک نکردند بلکه با بازیسازی از سوی مدافعین کناری آغازگر بازی بودند .

 

در دقیقه 40 بازی و فشار حملات ازبک ها از راست کی رش مجبور به تعویض ابراهیمی و جایگزینی حیدری شد که این تعویض نتیجه مثبتی داشت و در ادامه از قدرت حملات این تیم در چپ خود کاست در دقیقه 50 ازبک ها تک مهاجم خسته و کلافه خود را تعویض کردند و همچنین در دقیقه 67 یک هافبک طراح را به مجموعه خود افزودند و در دقیقه 86 سعی در توانمندی جناح راست خود داشتند که هیچ کدام از تعویض های آنها در بازی تاثیر گذار نبود در مقابل کی رش در اواخر نیمه اول که مجبور به یک تعویض اجباری شده بود در دقیقه 62 خلعتبری را به جای احسان حاج صفی خسته به بازی آورد و اوج هنر نمائی این مربی در زمان طوفان حملات ازبک ها، تعویض جباری در دقیقه 76 با انصاری فر مهاجم بود که این تعویض باعث آزادی عمل کریمی و بازگشت او به پست تخصصی خود بود این دو تعویض نوعی شادابی و تنوع را به روحیه تیم تزریق نمود .

 

هرچند ازبک ها یک گل خود را بخاطر خطای دید انسانی پژمرده یافتند اما منتقدین ایرانی بدانند در همین استادیوم آزادی خودمان با یک پرچم صد درصد اشتباه  کمک داور ، تیم بلازویچ از رفتن به جام جهانی محروم شد . اگر آن توپ که در مقابل تیم ملی بحرین بود به گل تبدیل میشد، دیگر حتی نیازی به نتیجه آن بازی کشک بادمجانی نبود؟ ضمن اینکه اگر شانس در مقوله فوتبال جایگاهی نداشت، شاید نصف طرفداران فوتبال به رشته های ورزشی دیگری گرایش پیدا می کردند .

 

از بحث اصلی آنالیز بازی ایران وازبک دور نشویم می گویند تیمی به گل میرسد که اولا تیم حریف اشتباه کند و دوم تیم گلزن برنامه و سماجت داشته باشد  این دو موضوع در زمان رویش گل ایران اتفاق افتاد توپی را که غالبا گلر ازبک برای بازیسازی به مدافعین کناری می سپرد در دقیقه 93 خود اقدام به ارسال به پشت محوطه جریمه ایران نمود . نکونام به پرواز در آمد و در ادامه با سماجت و جنگندگی تیموریان مالکیت توپ بدست تیم ایران افتاد  تیموریان با یک پاس اورلب کریم انصاری فرد را در موقعیت خوبی قرار داد و کریم بسان بازیکنان حرفه ای با یک نگاه به محل فرود توپ با کات داخل پای راست توپ را برای شلیک با بغل پای چپ خلعتبری آماده نمود زوایای پاسکاری این گل اشکال منظم هندسی را بوجود می اورد که اگر از نظر زمانی یا مکانی تغیر کند شاید این توپ هرگز گل نشود ، اما نوع پاس و ضربه برای رسیدن به گل می توانند در فوتبال پایه ما نوعی آموزش باشد .

 

تعویض های کی رش گره کشا بود . ضمن اینکه  تاکتیک ازبک ها در زمان دریافت گل از نظر نیروی انسانی 541 نبودند، آنها رفته بودند تا بصورت احساسی و بدون نظم به گل برسند. موضوعی که کی رش از آن آگاه بود و دو بازیکن تعویضی او نمایشگر دو در مقابل یک مدافع حریف بود. آیا این موضوع اتفاقی و شانسی است؟ یا ریشه در علم کی رش دارد ؟ کی رش بخوبی می دانست برای تیم مهمان دقایق آخرین بازی چقدر باارزش است !

 

آمار کرنر و سانتر ها و همچنین شوت های تیم حریف نشان میدهد در این بازی تیم ایران از نظر دفاعی نمره قبولی گرفت . و اگر آن توپ ازبک ها هم وارد دروازه شده و گل بحساب نیامد جواد نکونام در پرش خود فقط چند سانتی متری کم آورد . ضمن اینکه  خط دفاعی ما همچنان  فاقد یک رهبر می باشد و در زمان آفساید گیری بد عمل می کند، چرا که  در دقیقه 41 بازی ازبک ها بدون مزاحمت با 13 پاس کوتاه  دروازه ایران را گشودند که  از سوی داور آفساید اعلام گردید . هر چه بود گذشت ،فقط چند روز دیگر تیم ما میزبان تیم ملی قطر خواهد بود چه بهتر منتقدین با خاموشی خود به این تیم تنفس لازم را بدهند و به همان پیدا کردن تیم برای مربیگری  خود توسط بازیکنان بپردازند !!

+ نوشته شده در  ساعت   توسط ایرج طالع   |